Wisła, miasteczko położone w Beskidzie Śląskim, kojarzy nam się zwykle z dobrze utrzymanymi szlakami i trasami narciarskimi. Oczywiście, to miejsce rozsławił nie kto inny, jak najbardziej znany polski skoczek narciarski, Adam Małysz. Jednak w Wiśle można znaleźć również całkiem ciekawe pałace. Zobacz co warto tam zwiedzić!
Pałacyk Myśliwski w Wiśle
Z zewnątrz to niepozorny, drewniany pałac. Ma jednak niesamowitą historię. Powstał w latach 1897 – 1898 na specjalne zlecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Jego pierwotnym miejscem była polana Przysłop, nieopodal Baraniej góry. Zaprojektował go architekt wybrany przez arcyksięcia, Albin Teodor Prokop. Lata mijały i przepiękna, utrzymana w tyrolskim stylu willa zmieniała właścicieli.
W 1925 roku, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zdecydowało się otworzyć w tym miejscu schronisko Przysłop pod Baranią Górą. Na starych dokumentach widnieją informacje, że w schronisku mogły pomieścić się aż 64 osoby. Po II Wojnie Światowej, gdy zainteresowanie górskimi wyprawami zaczęło rosnąć, podjęto decyzję o wybudowaniu nowego schroniska. Pałacyk niszczał więc, nie odwiedzany już właściwie nikogo.
Dopiero upór i wytrwałość w prośbach członków Towarzystwa Miłośników Wisły doprowadziło do przeniesienia tego budynku do miasteczka. Teraz, chcąc zobaczyć tę willę z niesamowitą historią, musicie kierować się na miejscowy oddział PTTK. Co ważne, można wejść do środka i chłonąć atmosferę tego miejsca!
Zamek Prezydenta RP
Myśląc o zamku w Wiśle, zapewne pierwsze co przychodzi do głowy, to właśnie ten obiekt. Dawniej był tu pałacyk myśliwski wybudowany na zlecenie rodziny Habsburgów. Jednak w wyniku zaprószenia ognia, w 1927 roku wybuchł tam pożar, który zniszczył właściwie cały obiekt. Jednak miejsce to było bardzo ważne w świadomości zarówno okolicznych mieszkańców jak i wszystkich Ślązaków. I dlatego właśnie, Sejm Śląski niezwłocznie podjął uchwałę o wybudowaniu nowego pałacu. Jak można przeczytać w uchwale, jest to dar od Śląska i Ślązaków dla prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
To co możemy oglądać dzisiaj, w niczym nie przypomina starego, drewnianego pałacyku. Modernistyczna bryła została wybudowana w latach 1929 – 1930 specjalnie dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Architektem i pomysłodawcą całej koncepcji był Adolf Szyszko – Bohusza. Co ważne, na miejscu dawnego pałacyku Habsburgów powstał mały Zamek Dolny. Kilkanaście metrów wyżej znajduje się właściwa rezydencja.
Historia tego miejsca również jest ciekawa. Po II Wojnie Światowej, kiedy w Polsce nie było urzędu prezydenta, obiekt został oddany do użytku Urzędu Rady Ministrów. Doszło nawet do tego, że w 1981 roku zamieniono go na dom wczasowy KWK XXX-lecia PRL. Dopiero w 2005 roku, ówczesny prezydent, Aleksander Kwaśniewski, postanowił przywrócić rezydencję jako miejsce do wypoczynku dla prezydenta RP. Jedno jest pewne – te mury, gdyby mogły mówić, opowiedziałyby niesamowitą historię!
Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego
Na koniec miejsce, które może nieco odbiega od definicji zamku, jednak ma w sobie niesamowicie interesującą dawkę historii. Chodzi o Muzeum Beskidzkie, które znajduje się w centrum Wisły. Mieści się w budynku dawnej karczmy, wzniesionej w 1794 roku. Budynek, jako miejsce pamięci o kulturze górali śląskich, pełni swoją funkcję od 1964 roku.
Wtedy to właśnie zainicjowano jeden z największych festiwali kultury beskidzkiej – Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Możesz tam zapoznać się z wszystkimi aspektami codziennego życia górali z Beskidu Śląskiego. Zobacz więc elementy związane w pasterstwem, ubiorem, tkactwem a nawet przykładami sztuki ludowej. To niesamowita podróż w przeszłość!